10 iemesli kādēļ soja ir superprodukts un der arī Tev

10 iemesli kādēļ soja ir superprodukts un der arī Tev

Olbaltumvielas ir būtiskas cilvēka uzturam un veselībai, tām ir izšķiroša nozīme cilvēka ķermeņa attīstībā. Lai gan dzīvnieku olbaltumvielas tiek uzskatītas par primāro uztura olbaltumvielu avotu jau gadu desmitiem, aktualizējoties ilgtspējības un dzīvnieku aizsardzības jautājumiem, pēdējos gados ir notikušas paradigmas maiņas, kas attiecas uz iedzīvotāju uztura patēriņa paradumiem uz augu izcelsmes pārtikas olbaltumvielām.

Bagātīgs olbaltumvielu avots ir dzīvnieku izcelsmes produktos, taču, ja esi uzsācis ilgtspējīgu kursu, saudzējot dabu un dzīvniekus, dodot priekšroku augu izcelsmes izejvielām, pastāv liela iespējamība, ka organisms nesaņems nepieciešamo olbaltumvielu daudzumu.


Kas ir sojas olbaltumviela?

Soja ir pākšaugi, kas satur augu izcelsmes olbaltumvielas. Tas ir labākais gaļas olbaltumvielu aizstājējs ar zemu piesātināto tauku saturu un bez holesterīna.

Sojas olbaltumvielās ietilpst trīs kategorijās un ir šādi:

 1. Sojas olbaltumvielas izolāts — tas ir augstākās kvalitātes sojas proteīns.
 2. Sojas olbaltumvielas koncentrāts — to iegūst, atdalot ogļhidrātus no lobītām sojas pupiņām.
 3. Teksturētas sojas olbaltumviela — tas ir izgatavots no sojas proteīna koncentrāta, kas parasti atrodams dzīvnieku izcelsmes avotos.

Sojas olbaltumvielas ir augstas kvalitātes olbaltumviela ar sagremojamības koriģēto aminoskābju rādītāju (PDCAAS) 1,00, kas ir tuvu dažām dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielām, piemēram, gaļai un piena produktiem. Sojas olbaltumviela satur labi sabalansētas neaizvietojamās aminoskābes.

Soja, viens no labi pētītajiem augu olbaltumvielu avotiem, ir kultivēts un patērēts gadsimtiem ilgi kā dzīvnieku olbaltumvielu aizstājējs dažādām populācijām, veģetāriešiem un Āzijas populācijām.

Klīniskajos pētījumos ir pierādīts, ka lielāks sojas olbaltumvielu patēriņš ir saistīts ar mazāku hronisku slimību, piemēram, CVD un vēža risku. Ar izoflavoniem bagātā sojas olbaltumviela ir uzrādījusi ievērojamu veselības uzlabošanos sievietēm menopauzes fāzē un novērš osteoporozi.

Cik daudz sojas olbaltumvielu ir nepieciešams mūsu ķermenim?

Indivīdiem katru dienu jāpatērē apmēram 0.36 grami uz vienu masas kg vai vairāk sojas olbaltumvielu.


Kādi ir sojas olbaltumvielu ieguvumi veselībai?

Sojas olbaltumviela ir alternatīva dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielām. Bet tas nav paredzēts tikai vegāniem vai veģetāriešiem!

 • Lieliska alternatīva gaļas olbaltumvielām

Ja jūs meklējat labākos augu izcelsmes olbaltumvielas, tad sojas olbaltumviela būs topā. Sojas olbaltumvielu produkti arī aizstāj dzīvnieku izcelsmes pārtiku, kas satur piesātinātās taukskābes.

 • Pazemina holesterīna līmeni

Sojas olbaltumvielas r ļoti noderīgas, lai samazinātu sliktā holesterīna līmeni, kas pazīstams kā ZBL holesterīns. Tas palīdz līdzsvarot ZBL holesterīna līmeni, neietekmējot labā holesterīna vai ABL holesterīna līmeni.

 • Stimulē muskuļu augšanu

Ikdienas sojas olbaltumvielu patēriņš var samazināt lieso muskuļu sabrukumu un arī veicināt veselīgu muskuļu augšanu. Pētījums liecina, ka soja stimulē muskuļu proteīnu sintēzi, lai palielinātu muskuļu spēku un masu.

 • Kontrolē aptaukošanos un diabētu

Sojas olbaltumvielas palīdz kontrolēt cukura līmeni asinīs un samazina ķermeņa svaru. Tie izraisa insulīna ražošanu organismā, lai kontrolētu augstu cukura līmeni asinīs. Tāpēc sojas pupiņas ir labākais avots, ko iekļaut diabēta uzturā.

 • Mazina sirds slimības

Sojas olbaltumvielu patēriņš samazina kopējo holesterīna un triglicerīdu līmeni, kas samazina sirds slimību iespējamību. Lai sirds būtu veselīga, uzturā regulāri jāiekļauj sojas olbaltumvielas. Tas ne tikai palīdzēs samazināt holesterīna līmeni, bet arī uzlabos vēnas un uzlabos asinsriti sirdī.

 • Enerģijas pastiprinātājs

Sojas olbaltumvielas ir bagātas ar neaizvietojamām aminoskābēm, kuras var viegli atrast sojas pienā vai tofu. Šīs aminoskābes mūsu ķermenis izmanto un pārvērš enerģijā.

 • Samazina saslimstības riskus ar vēzi

Genisteīns, kas ir fitoķīmiska viela, kas atrodama sojā, var samazināt vēža risku. Genisteīns bloķē vēža attīstību, neļaujot audzējiem izveidot asinsvadus, kas nodrošinātu augšanu barojošu.

 • Samazina menopauzes simptomus

Soja satur augu estrogēnus, ko sauc par “sojas izoflavoniem”, kas ir līdzīgi cilvēka estrogēna hormonam, taču ir mazāk spēcīgi. Šos augu izcelsmes estrogēnus bieži lieto sievietes, lai mazinātu menopauzes sekas. Tie pasargā sievietes no smaga kalcija zuduma kaulos un palīdz uzturēt veselīgu sirdi. Sojas olbaltumvielās esošie fitoestrogēni palīdz līdzsvarot kalcija līmeni organismā un uzturēt stiprākus kaulus.

 • Veselīgāka āda

Sojas olbaltumviela ir noderīgi dažādos kosmētikas līdzekļos un losjonos, kas palīdz mitrināt ādu. Tie ir noderīgi arī ādas toņa izlīdzināšanai, samazinot saules iedarbības un hormonālo izmaiņu izraisīto pigmentāciju. Sojas olbaltumvielas nodrošina nevainojamu un spīdīgu ādu.

 

Informācijas avots 28.02.2022.

Back to blog